Vienas iš metodų, naudojamų nepertraukiamai biologinių procesų, vykstančių dumblo pūdytuvuose, kontrolei, yra dujų analizė.
Dujų analizatorius matuoja šiuos komponentus:
- CH4 – metano koncentracija, kuri yra pagrindinis elementas apsprendžiantis pagamintų biodujų kaloringumą.
- CO2 – anglies dioksidas.
- O2 – deguonis. Deguonies koncentracijos matavimas yra reikalingas dėl dviejų priežasčių:
- Deguonis yra reikalingas bakterijoms, kurios šalina H2S dujas iš biodujų.
- Deguonies matavimas yra susijęs su technologinio proceso sauga. Per didelė deguonies koncentracija biodujose sudaro galimybes sprogaus dujų mišinio susidarymui.
- H2S – sieros vandenilio koncentracijos matavimas po nusierinimo įrenginio yra kaip indikatorius, kad nusierinimo įrenginys dirba tinkamai.
Biodujų analizė ne tik suteikia informaciją apie dumblo pūdymo ir H2S valymo procesą, bet ir užtikrina proceso saugą, t. y. neleidžia susidaryti deguonies pertekliui biodujose, kas apsaugo nuo potencialiai sprogaus dujų mišinio susidarymo.
Tam, kad procesas būtų saugus 24/7/365 režimu, perteklinio deguonies biodujose analizė turi būti atliekama nepertraukiamai. Tokio saugumo režimo negali užtikrinti periodinis deguonies analizatorius. Periodinis analizatorius dalį laiko intervalo iš tikrųjų matuoja deguonies koncentraciją, o likusią dalį „užšaldo“ išmatuotą vertę. Tuo periodu, kai deguonies koncentracija yra „užšaldyta“, proceso sauga yra kompromituojama, todėl įrenginys eksploatuojamas nesaugiai. Žemiau pateikiamas grafinis paaiškinimas.
Šis itin svarbus proceso saugos pastebėjimas buvo užfiksuotas vykdant biodujų analizės renovacijos projektą, kurio metu UAB „Siemtecha“ pakeitė periodinio veikimo analizatorių į nuolatinio veikimo analizatorių Siemens Ultramat 23. Bandomosios eksploatacijos metu buvo pastebėta, kad orapūtė, tiekianti orą į nusierinimo įrenginį, pradėjo veikti START/STOP režimu, nors iki modernizacijos ji veikė nepertraukiamai. Šis „naujas“ orapūtės režimas atsirado dėl to, kad tam tikrais momentais, net ir nekeičiant orapūtės darbo taško, deguonies koncentracija pakildavo virš viršutinio avarinio lygio. „Periodinis“ matavimas tokios situacijos neužfiksuodavo, o nepertraukiamas matavimas tokią situaciją pastebi.
Žemiau pateiktame paveiksle matyti UAB „Siemtecha“ komandos sumontuota biodujų analizės sistema su Siemens Ultramat 23, įrengta objekte:
Periodinės dujų analizės sistemos pakeitimas nepertraukiamo veikimo sistema teikia šiuos privalumus:
- Užtikrinama proceso sauga 24/7/365 režimu.
- Proceso saugos užduočiai realizuoti naudojama įranga, kuri atitinka teisinės metrologijos reikalavimus.
- Analizatorius neturi brangių, besidėvinčių dalių. Vienerių metų sistemos eksploataciniai kaštai yra 500,00 Eur.
- Analizatoriui nereikalingas periodinis kalibravimas, nes jis tai atlieka automatiškai, naudojant aplinkos orą.
- Biodujų analizės sistema pagal išmatuotas dujų koncentracijas apskaičiuoja momentinį dujų kaloringumą, kas yra aktualu energetiškai efektyviam įmonės valdymui.
Dėl išsamesnės informacijos apie Siemens Ultramat 23 daugiakomponentinius dujų analizatorius ir individualius, Jums tinkamiausius sprendimus, susisiekite su profesionalia „Siemtecha“ inžinierių komanda.
Susisiekite
Ramūnas Gvildys
Matavimo, analizės ir svėrimo sistemos
Skyriaus vadovas
ramunas.gvildys@siemtecha.lt
+370 615 78006